Dr. Bahige Tabbarah

Bahige Tabbarah is a member of the Advisory Board of the Lebanon Dialogue Initiative, member of the Board of Trustees of Dar Al Aytam (Islamic Orphan) and of the Strategic Council of University Saint Joseph. He is the President of the Arab Anti-Corruption Organization. Born in Beirut, July 10, 1929, Dr. Tabbarah studied Law at Saint-Joseph University (Beirut) for two years before going to Paris (France) to finish his B.A. and to Grenoble for his Ph.D in 1954. He is currently a lawyer. He has been a lawyer since 1954 as well as a law consultant. He is the author of several juridical and political publications, and was a Professor of law at Saint-Joseph University as well as at the Lebanese University. He served as Minister of Economy and Commerce in the Amine El Hafez government (23 April 1973 – 14 June 1973); Minister of Justice in charge of the administrative reform during the first Hariri government (31 Oct 1992 – 25 May 1995); Minister of Justice during the 2nd and 3rd Hariri governments (25 May 1995 – 6 Nov 1996), (7 Nov. 1996 – 4 Dec 1998). He was also appointed Minister of State from 2000 to 2002 and again Minister of Justice from 2002 – 2004. He was President of the Rotary Club in Beirut from 1975 to 1977 and Member of the Parliament, representing Beirut, between 2005 and 2009